06.02.2024 | wtorek | godz. 18:30

 

ZAPRASZAMY
na wernisaż wystawy Marka Czarneckiego

„AS A GUEST AT COPERNICUS”

„W GOŚCINIE U KOPERNIKA”

MIEJSCE WYSTAWY

Galeria Artus – Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

WSTĘP WOLNY.

O WYSTAWIE:

Wyjazdy na studia zagraniczne, w innych obszarach kulturowych i językowych mają wielowiekową tradycję. Rozwój uniwersytetów jako centrów naukowych i cywilizacyjnych zależał od rozwoju cywilizacyjnego danych miast i państw, przychylności i szczodrości władców, arystokratów lub mieszczan. Powstające w ostatnim tysiącleciu ośrodki uniwersyteckie na terenie Europy przyciągały studentów z różnych zakątków Europy i świata znanego w tamtym czasie, którzy mieli w nowym miejscu zdobyć wiedzę i powrócić z dyplomem w rodzinne strony. Obecnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika uczą się studenci z kilkudziesięciu krajów świata. Przyjazd obcokrajowców do Torunia i rozpoczęcie nauki na wybranych kierunkach naszego uniwersytetu jest dla nich przygodą, a odmienność kultury oraz języka sporym wyzwaniem.

Dla wielu z nich studia w Toruniu są pierwszymi lub kolejnymi, mogą obejmować zakres licencjatu, studiów magisterskich, jak i tych wymarzonych doktoranckich. To wiąże ich niejako z patronem uczelni, bo Mikołaj Kopernik wiedzę uniwersytecką zdobywał zarówno w Krakowie, ale studiował również na uniwersytetach we Włoszech. Marek Czarnecki, który sam był swego czasu studentem obcokrajowcem postanowił zaprosić do swojego studia i sportretować uczących się na UMK trzydziestu studentów obcokrajowców z dwudziestu czterech państw: Angoli, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu, Filipin, Francji, Indii, Indonezji, Iraku, Japonii, Kazachstanu, Konga, Libanu, Mołdawii, Czarnogóry, Niemiec, Pakistanu, Rumunii, Sudanu, Turcji i Ukrainy.

Portrety zostały wykonane średnioformatowym aparatem studyjnym o dużej rozdzielczości. Młodzi ludzie na fotografiach występują często w strojach, które nawiązują do tradycji i miejsc, z których przybyli. Fotografie z projektu „W gościnie
u Kopernika” zdobyły już nagrody ma międzynarodowych konkursach fotograficznych w Japonii, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Więcej o Autorze na stronie: www.marekczarnecki.eu