ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy do Krzywej Wieży w Toruniu

w dniu 24 czerwca 2023 roku (sobota) o godz. 14:00

na wernisaż naszej wystawy

„Historie miasta Kopernika i baśnie o Toruniu

w wieloportretach Jadwigi i Marka Czarneckich”

O WYSTAWIE:

Toruń został powołany do życia 28 grudnia 1233 roku. W ciągu ośmiu wieków istnienia przeżywał wspaniałe okresy rozwoju, w których był perłą w Koronie Polskiej, członkiem Hanzy, portem morskim, z którego eksportowano zboże, jak również miastem stawiającym opór zakonowi krzyżackiemu. Historia oszczędziła Toruniowi zniszczeń wojennych i dzięki temu możemy dzisiaj cieszyć się wspaniałą panoramą miasta oraz starym miastem wpisanym na listę UNESCO. Wspaniałe dziedzictwo Torunia powoduje, że miasto jest często inspiracją dla artystów.

Z okazji jubileuszu 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika u artystów powstał pomysł przedstawienia wybranych wydarzeń historycznych oraz baśni i legend związanych z Toruniem za pomocą panoram fotograficznych wykonanych w postaci wieloportretu.

Technika ta umożliwia wielokrotne powielanie jednej lub kilku osób w obrazie panoramicznym, na którym znajdują się one w wielu miejscach jednocześnie, wykonując różne funkcje lub przedstawiając przemieszczanie się postaci w czasie i przestrzeni.

Ze względu na historię miasta Torunia oraz wspaniałe legendy z nim związane wybór czternastu tematów był szczególnie trudny. Autorzy zdecydowali się na przedstawienie wydarzeń związanych z sukcesem, jak również klęską dumnego miasta Grodu Kopernika. Legendy związane z Toruniem często historycznym wydarzeniom nadają wyraz baśniowy, będący jednocześnie ponadczasową opowieścią. Baśnie te i legendy są współcześnie często wykorzystywane do  inscenizacji przedstawianych Gościom, którzy co roku licznie odwiedzają Gród Kopernika.

Autorzy mają nadzieję, że unikalny projekt  „Historii miasta Kopernika i baśni o Toruniu” zaprezentowany w postaci wieloportretów przyczyni się do wzrostu popularności Torunia i jego historii, a fakty i legendy prezentowane często z przymrużeniem oka spotkają się z życzliwym przyjęciem Gości zarówno z Polski jak i wielu krajów Świata tłumnie odwiedzających nasze miasto.

 

Organizator: Toruńska Agenda Kulturalna

Wernisaż wystawy: 24.06.2023 godz. 14:00

Miejsce wernisażu: Krzywa Wieża w Toruniu

Wystawa będzie czynna do grudnia 2023

Strona poświęcona projektowi i wystawie:

historieibasnietorunia.marekczarnecki.eu