Wystawa fotografii
w Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu

 

Wojciech Balczewski „Oblicza PRL”
Mała Galeria Fotografii ZPAF, ul. Różana 1, Toruń
Wernisaż 27 kwietnia 2023 godz. 18:00

Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Oblicza PRL” autorstwa Wojciecha Balczewskiego – nowego Członka naszego Okręgu.

 

Wojciech Balczewski

Rocznik 1950, technik chemik-analityk, wykładowca. Współtwórca Włocławskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Posiada uprawnienia instruktora fotografii kat. I, mistrzowskie w zawodzie-fotograf. Fotografuje od 13 roku życia. Uczestnik wielu plenerów fotograficznych i wystaw zbiorowych na terenie całego kraju. Zajmuje się przede wszystkim tradycyjną fotografią czarno-białą i jej przetworzenia oraz technikami chromianowymi. Korzysta też z fotografii cyfrowej, eksperymentując z jej postprodukcją i drukiem.

Zbigniew „Piotr” Piotrowski o Wojciechu Balczewskim:

Fotografie Wojciecha Balczewskiego są fascynującym zapisem historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W tamtych czasach fotografia była jednym z nielicznych sposobów na zachowanie wspomnień i dokumentowanie rzeczywistości. Mimo ograniczeń i cenzury, fotografowie tworzyli obrazy, które dzisiaj stanowią wartościową dokumentację tamtych czasów. Fotografie z czasów PRL prezentują różne aspekty życia społecznego, politycznego i kulturowego kraju. Pokazują codzienne życie ludzi, ich pracę, zabawy, a także wydarzenia polityczne i kulturalne.

Wojciech Balczewski to wnikliwy obserwator, który na przestrzeni wielu lat stworzył zapis charakteryzujący się surowością i ascetycznym stylem. To nie tylko wartościowy dokument historyczny, ale także ogromna inspiracja dla dzisiejszych artystów i fotografów. Całość zapisu pokazuje, jak wiele się zmieniło w Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, jakie problemy i wyzwania musiały stawić czoła osoby żyjące w tamtym okresie i jak wyglądał codzienny krajobraz Polski. Jego fotografie przywodzą mi na myśl prace niemieckiego fotografa Augusta Sandera – w podobny sposób Wojciech Balczewski koncentruje się na ukazywaniu zwykłych ludzi w sposób prosty, ale jednocześnie bardzo realistyczny. Nie interesuje się ustawianiem swoich modeli w niezwykłych pozach czy stylizacjach – celem było pokazanie życia codziennego takim, jakie było. Prace Wojciecha Balczewskiego wzbudzają nostalgiczne wspomnienie. Jego zdjęcia przedstawiają świat, który już przeminął, a ich styl i estetyka mogą przypominać o epoce, która już nie istnieje. Widzowie mogą czuć nostalgię za przeszłością, która została uchwycona na zdjęciach. Osobiście czuję ogromny podziw i szacunek dla jego pracy jako fotografa. I myślę, że wzbudzanie takich emocji to właśnie domena najlepszych dokumentalistów fotograficznych, do których Wojciecha z pewnością należy dołączyć.